DİYARBAKIR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Diyarbakır Valiliğinden Tanıtım Ataklarına Son Hızla Devam

Asırlar öncesine dayanan tarihiyle geçmişe ve bugüne tanıklık eden kentlerden biri olan Diyarbakır, günümüze ve geleceğe taşıdığı mirasını tüm dünyayla paylaşmaya devam ediyor. Özellikle son zamanlarda Diyarbakır Valiliği öncülüğünde gerçekleştirilen fuar ve organizasyon çalışmalarıyla Diyarbakır’ın turizm ve kültürel anlamda tanıtımına büyük katkı sağlanıyor.
2014 yılı içerisinde ilk olarak dünyanın en büyük 5. turizm fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na (EMITT) katılan Diyarbakır, önceki yıllarda, fuarlarda edindiği deneyimlerle Valiliğimiz koordinasyonunda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Turizm İşletmelerinin katılım ve destekleriyle güçlü bir şekilde her yıl katılmaya devam ediyor. Kentimizin gelenek, görenek ve tüm değerlerinin tanıtıldığı bu fuarda turizm ve seyahat acentelerinin de Diyarbakırlı paydaşları ile buluşmaları sağlanıyor.
            Diyarbakır,  EMITT’in ardından dünyanın en büyük turizm ve seyahat fuarı organizasyonu olan Berlin Uluslar arası Turizm Fuarı(ITB)’na iki kez katılım sağladı. Kültür ve İnanç Turizminde büyük potansiyeli olan Diyarbakır, Alman turizmi başta olmak üzere Dünya Turizm Piyasasına başarılı bir şekilde sunuldu.
Diyarbakır için son derece mühim ve gurur verici olan başta turizm olmak üzere kültür, tarih, doğal güzellikleri yaşam, sanayi, ticaret ve endüstri gibi birçok zenginliklerinin tanıtılması adına İzmir Enternasyonal Fuarı’na “Onur Konuğu” olarak katılım sağlandı. Tarihi, kültürü, doğası, iklimi başta olmak üzere birçok şehrin sahip olduğu özelliklerin tümünü yüreğinde barındıran Diyarbakır standı, şehrimizi görme fırsatı bulamamış olanların şehrimizin binlerce yıllık geçmişinin sırlarını taşlarında ve kitabelerinde barındıran büyük bir kültür hazinesi olduğunu görmeye gelenlerle dolup taştı.
Ayrıca dünyanın 2. büyük turizm fuarı olarak kabul edilen İngiltere World Travel Market Fuarı’na katılım sağlanarak kültür ve inanç turizminde büyük potansiyeli olan Diyarbakır İngiltere başta olmak üzere Dünya Turizm Piyasasına en iyi şekilde sunuldu.
Sadece Türkiye ve Avrupa değil, Uzak Doğu’da da Diyarbakır’ın kültür ve İnanç turizmindeki potansiyelinin tanıtımı yapıldı. Pekin Uluslararası Turizm Fuarı (BITE) ve JATA fuarıyla turizm sektörü başta olmak üzere Uzak Doğu’da Diyarbakır rüzgarı estirildi. Bu fuarlarda Diyarbakır Gecesi düzenlenerek şehrin tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra, kentle özdeşleşmiş ürünleri sergilenerek, kentin güçlü kültür ve turizm potansiyelinin tanıtımı yapıldı.
Son olarak Diyarbakır Valiliği himayelerinde ve, Dicle Üniversitesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, DİKTUM-DER (Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği) ve yerel esnafın katılımıyla Diyarbakır’ı İstanbul’da tanıtmak, anlatmak ve bilinirliğini arttırmak adına 19-23 Kasım 2014 tarihleri arasında “Feshane Diyarbakır Tanıtım Günleri” düzenlenip, kentin kültür ve turizm değerlerinin masaya yatırıldığı kapsamlı bir Diyarbakır Turizm Zirvesi gerçekleştirildi.
2014 yılında ülke ve dünya çapındaki birçok organizasyonda Diyarbakır Valiliği’nin öncülük ettiği organizasyonlarla yer alan Diyarbakır, yılın son organizasyonu olarak ’Travel Turkey İzmir’ Turizm Fuarı’nda yer alacak.
Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB, Uluslararası fuar organizatörü Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. ve İZFAŞ ortaklığıyla 8. kez 04 - 07 Aralık 2014 tarihleri arasında İzmir Uluslararası Fuar Alanında gerçekleşecek olan  ’Travel Turkey İzmir’ Turizm Fuar ve Konferansında Diyarbakır’ın iyi bir şekilde temsil edilmesi adına Diyarbakır Valiliği koordinesinde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası ve Turizm İşletmeleri ile STK’ların katılımıyla fuar etkinlikleri gerçekleştirilecek. Fuara Diyarbakır’dan katılan 8 Seyahat Acentesinin İzmir’den yapılacak çekilişle 16 çifte Diyarbakır Turu hediye edilecek. Profesyonel turizmcilerle bir araya gelinip Diyarbakır’a turizm alt yapısının geliştirilmesi ve tanıtılması için çalışmalar ve toplantılar yapılacak ve şehrin tüm zenginlikleri ziyaretçilere tanıtılacak. Şehrimizin geleceği ve değerlerinin yansıtılması için oldukça önemli ve gurur verici olan başka bir gelişme de Diyarbakır’ın 2015 Travel Turkey İzmir’e Partner Şehir olarak katılması olacak. 
  • fuarlar