DİYARBAKIR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Güneydoğu Bölgesel Yürütme Kurulu Toplantısı Diyarbakır’da gerçekleştirildi.
 Tarihi bir konakta düzenlenen toplantıya Diyarbakır Valimiz Hüseyin Aksoy, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü ve TÜRSAB Genel Sekreterleri Çetin Gürcü ve Davut Günaydın, TÜRSAB Güneydoğu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Esat Serdar Kahraman ve Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Batman, Bingöl, Siirt’ten gelen seyahat acentesi yetkilileri katıldı.
 ‘Güneydoğu’da Turizmin İyileştirilmesi’ konusunun ele alındığı toplantıda konuşan Vali Aksoy, Diyarbakır’ın turizmden daha fazla pay alabilmesi adına yürütülen çalışmalar olduğunu söyledi.
 İldeki tarihi eserlerin restorasyonlarının yaptırılarak turizme kazandırılması ve bu eserlere bazı fonksiyonların yüklenmesinin büyük bir hızla devam ettiğini dile getiren Aksoy, 'İlin tanıtımı anlamında Valiliğimiz koordinasyonunda birçok kurum ve kuruluşla işbirliği içerisinde yürütülen tanıtım faaliyetleri var. Diyarbakır, bölgenin en büyük şehri ve çevre illerle beraber bir destinasyon olarak düşünmeliyiz. Bir bütün ve bölge olarak ele alıp bir yere gitmek isteyen turistin diğer illere de ulaşımını sağlayacak yeni turizm destinasyonunu sunmamız gerekmektedir. Bu anlamda TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu da bölgedeki illerle birlikte bu işbirliğini sağlama ve ortak tur organizasyonları gerçekleştirme adına önemli bazı gayretleri ortaya koyacaktır” dedi.
 TÜRSAB Güneydoğu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Esat Serdar Kahraman ise Diyarbakır başta olmak üzere Güneydoğu’da turizmin geliştirilmesi anlamında büyük çaplı çalışmalara başladıklarını ve kısa sürede kenti turizmde istenilen noktaya taşıyacaklarını vurguladı