DİYARBAKIR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

ŞARK BÜLBÜLÜ CELAL GÜZELSES’İ ANMA KONSERİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen Celal Güzelses ve Cemiyet Arkadaşları Anma Konseri’nde birbirinden güzel eserler seslendirildi.
Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen anma konserine Vali Vekilimiz Sayın Mustafa Can, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, İl Kültür Turizm Müdür Vekili ve vatandaşlar katıldı.
Konser öncesi ilk olarak konuşan Diyarbakır Musiki ve Müzisyenler Derneği (DİMMER)  Başkanı Edip Sevgican, “Yeni kurmuş olduğumuz derneğimizin amacı Diyarbakır musikisine hizmet etmiş yüzlerce eseri günümüze taşımış olan bu değerli şahsiyetlerin eserlerini icra etmek, anmak, yad etmektir.   Bu tür anma programlarımız bundan sonra da devam edecektir” dedi.
Celal Güzelses’in hayatı hakkında bilgi veren oğlu Erdem Güzelses ise, “ Osmanlı ve Cumhuriyet dönemini bir arada yaşamış, o dönemki üstadlardan, tekke ve medreselerden ilhamlar alarak 9 yaşında Hafız-ı Kur’an olmuş, 13 yaşında Ulu Cami’ye müezzin olmuş ve yetim büyümüş, kız kardeşi ile bir hayat mücadelesi vermiş. Sonra askerlik dönemi ve akabinde memuriyet dönemi başlamış. Bu arada Cenab-ı Hak’ın vermiş olduğu büyük sesi, hazin sesi, sevgili sesi hocalar değerlendirmişlerdir. Diyarbakır kültürümüzün bir parçası olmuştur. Bugün O’nun anısını yaşatmak için bizleri yalnız bırakmayan siz değerli dostlara teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.
Üniversitenin kültürel çalışmalarından söz eden Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ise, “ Bugün buraya çok değerli büyüğümüzün anısını yaşatmak için toplandık. Bizler üniversitemizde Diyarbakır’ımızın ender şahsiyetlerini, değerlerini ve kültürünü yaşatma gayreti içerisindeyiz. Bu anlamda ulusal ve uluslararası çok fazla etkinlik gerçekleştirdik. Bunlardan bir tanesi de büyük değerlerimizden Celal Güzelses’tir. İnşallah yakın zamanda bu konuda bir de panel gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bir başka önemli konu da uygulama, araştırma ve koruma adına bir merkez kurduk. Diyarbakır’ın kültürel değerlerini, uygulama, araştırma ve koruma merkezi olarak şuan hazırlıyoruz. Diyarbakır’ın maddi manevi bütün değerlerine bu merkezimiz aracılığıyla sahip çıkmayı amaçlıyoruz. Bundan sonra da bu anlamda elimizden gelen bütün gayreti göstereceğimizi belirterek emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerine yer verdi.  
Diyarbakır’ın değerlerine ve kültürlerine her zaman sahip çıkacaklarını belirten Vali Vekilimiz Sayın Mustafa Can ise, “ Gerçekten bu gecenin, bu programın düzenlenmesinde birbirinden değerli birçok insanın katkısı var. Şunu belirtmek isterim ki Rahmetli Celal Güzelses, gerek Osmanlı kültürünü, Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan kültürü harmanlayarak günümüze birbirinden değerli eserler armağan etti. Bu değerli eserler günümüzde de büyük bir zevk ile dinleniyor ve bundan sonra da dinleneceğine inanıyorum. Bu vesile ile de Celal Güzelses’i tekrar rahmet ve minnetle anıyorum. Bu kültürü geliştiren ve buralara kadar getiren, bu mirasa sahip çıkan değerli aile efradına da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Dicle Üniversitesi Konservatuvar Bölümü Korosu, DİMMER Korosu ve TRT GAP Diyarbakır Radyosu Mahalli İcra Topluluğu tarafından Celal Güzelses’e ait birbirinden güzel eserler seslendirilirken, Diyarbakırlı Ses Sanatçısı Bedri Ayseli tarafından da güzel bir konser verildi.
Konserin ardından merhum Celal Güzelses’in oğlu Erdem Güzelses tarafından Vali Vekilimiz Mustafa Can’a ve emeği geçenlere plaket takdimi yapılmasıyla program sona erdi.
  • celal güzel ses anma3
  • celal güzel ses anma2
  • celal güzel ses anma1
  • celal güzel ses anma