DİYARBAKIR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

TURİZM HAFTASI’NDA ‘HER YERDE MÜZİK VAR’ TARİHİ MEKAN KONSERLERİ ÇOK BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Diyarbakır'da 15–22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında kentin tarihi mekanlarında çeşitli konserler verildi.

 

            Program çerçevesinde 17 Nisan Cuma günü Güzel Sanatlar Lisesi korosu tarafından Hasan Paşa Hanı’nda 14.00 - 15.00 saatleri arasında ‘Her Yerde Müzik Var’ tarihi mekan konseri verildi. Burada çeşitli ezgilerle Hasanpaşa Hanı’nı ziyarete gelen misafirlere müzik ziyafeti sunuldu.  

7 DİLDE AŞK VE SEVGİ DİLLENDİRİLDİ

 

            Yine Güzel Sanatlar Lisesi Korosu tarafından aynı gün saat 19.30’da Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi’nde ‘Dinler ve Diller’ konseri düzenlendi. Buradaki konsere Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Şükrü Dursun, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı. Öğrenciler burada dinleyicilere 7 dilde aşkı ve sevgiyi seslendirdi. Konserde;  Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Ermenice'nin de aralarında yer aldığı 7 dildeki eserleri seslendiren koro, izleyenlerin beğenisini kazandı. Sahne performansına ‘Zikir’ eseriyle devam eden koro, konuklardan gelen yoğun istek üzerine aynı eseri bir kez daha seslendirdi. Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, konserin sonunda; muhteşem bir gece geçirdiklerini söyledi. Konserin gerçekleşmesinde emeği geçenleri kutlayan Dalkıran, koronun başka illerde de sahne alması için çalışma yapılması temennisinde bulundu.

 

YERLİ - YABANCI TURİSTLER MÜZİĞE DOYDU

            Ertesi gün de devam eden etkinliklerde 18 Nisan Cumartesi günü Güzel Sanatlar Lisesi Korosu tarafından 14.00 - 15.00 saatleri arasında Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi’nde ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Korosu tarafından da 13.30’da Dengbej Evi’nde ‘Her Yerde Müzik Var’ tarihi mekan konserleri gerçekleştirildi. Burada da tarihi mekanları ziyaret etmeye gelen turistlere mükemmel bir müzik ziyafeti verildi. Birbirinden güzel Türkçe ve Kürtçe ezgilerin seslendirildiği konserlere vatandaşlar da yoğun ilgi gösterip ezgilere eşlik etti.

 

KEÇİ BURCU’NDA HALAYLAR ÇEKİLDİ

            Son olarak 19 Nisan Pazar günü İl Kültür Turizm Müdürlüğü Velime Müzik Grubu tarafından Keçi Burcu’nda 14.00 - 15.00 saatleri arasında ‘Her Yerde Müzik Var’ tarihi mekan konseri gerçekleştirildi. Burada yerel sanatçı Ali Aktaş tarafından seslendirilen türkülere vatandaşlar da eşlik etti. Özellikle turistlerin yoğun ilgi gösterdiği gözlenen konserde uzun havaların yanı sıra hareketli türküler de seslendirildi. Türkülere eşlik eden vatandaşlar uzun bir süre halay çekerek konsere ayrı bir renk kattı.

 
  • turizm haftası konserler
  • turizm haftası konserler
  • turizm haftası konserler
  • turizm haftası konserler