DİYARBAKIR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Yörex te Diyarbakır Rüzgarı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle bu yıl Antalya EXPO Center’da yedincisi düzenlenen Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) yerini alan Diyarbakır, katılımcıların ilgi odağı oldu. Diyarbakır standını ziyaret eden TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğulu'na fuar için özel olarak hazırlanmış 21 metre uzunluğunda Diyarbakır örgü peyniri ile meşhur Diyarbakır Burma kadayıfı ikram edildi.

Diyarbakır Lezzetleri ,Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası ve Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın desteği ile yerini aldı .Diyarbakır standında bulunan Diyarbakır Kadayıfçısı Hacı Levent, Diyarbakır Kuyumcular Odası, Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ,Diyarbakır Peynircisi Uğurcan Peynircilik, Diyarbakır Mervani Dibek Kahvecisi ürünlerini Fuar ziyaretçilerinin beğenisine sundu.

Antalya Ticaret Borası (ATB) tarafından 'Sizin oraların nesi meşhur?' sloganıyla bu yıl 7'ncisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı Yörex, Expo Center Fuar merkezinde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATB Başkanı Ali Çandır, Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda oda ve borsa başkanının katılımıyla açılışı gerçekleştirildi. Fuarda 116 oda ve borsa, 13 kalkınma ajansı ve 200 firma ile 70 ilin yöresel ürünleri yer aldı

Hisarcıklıoğlu: Diyarbakır Tüm Türkiye'ye örnek oldu

Diyarbakır Standını ziyaret eden TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğulu "YÖREX Türkiye'nin doğusu ile batısının tüm tatların lezzetlerin buluşturan bir konuma gelmiştir. Diyarbakır'ın burada yıllardın düzenli olarak katılımı bunun en güzel örneğidir “dedi.

 

Sayar: Ürünlerimizin Bilinirlik ağını genişletmek istiyoruz

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Binlerce yıl Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış Diyarbakır'ın bu zenginliğini  yöresel ürünlere yansıttığını belirterek, ‘Bir çok coğrafik işaret almış ve almaya aday olmuş ürünlerimizi kent bileşenleriyle birlikte fuarda tanıtıyoruz. Standımızda markalaşmış ve markalaşmaya aday ürünlerimizin ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor olması bizim açımızdan memnuniyet oluşturmaktadır. Yöresel ürünlerimizin bilinirlik ağını bu tür fuar organizasyonları ile genişletmeyi amaçlıyoruz.

Yeşil: Yöresel Ürünler Ekonomiye Kazandırılmalı

Fuarla ilgili kısa bir açıklama yapan Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Anadolu’yu Antalya’da buluşturan fuarın iyi bir organizasyon olduğunu belirterek, ülkenin birçok yöresel değeri bulunmaktadır. Yöresel ürünlere sahip çıkılarak ekonomiye kazandırılması çok önemlidir. Bunun sadece bir fuar değil, yöresel ürünleri destekleyen büyük bir proje olduğuna inanıyorum.  Yöresel ürünlerin kırsal kalkınma, yerinde istihdam ve şehirlerin tanıtımı için önemli olduğunu söyledi.

Maral: Diyarbakır Değerleri YÖREX'te Türkiye ile Buluştu

Diyarbakır'ın birçok değerlerinin tanıtımı için fuarın önemli bir fırsat sunduğunu belirten Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral ise şunları söyledi: “Ajans olarak fuarda şehrimizin birçok kurum ve kuruluşları ile yaptığımız işbirliği sayesinde katılım sağlıyoruz. Amacımız şehrimizin değerlerini tüm Türkiye ile buluşturmak. Bundan sonraki adımızın bu lezzetlerimizi coğrafi işaretlendirerek ekonomiye kazandırmak olacaktır."

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil ile  DTB Yönetim Kurulu Üyeleri  ve Meclis Üyeleri, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral DTB Başkan Yardımcıları Şeyhmus Ayhan,Ramazan Özkılıç,DTSO Fuar ve Markalaşma Komisyonu üyeleri Kadri Kazmacı ve Mehmet Ali Deniz,DTB Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Boylu,DTB Meclis Üyeleri A.Hamit Kaya,Ferman Karaalp,Namık Kemal Aslan,Emrullah Saçu,DTSO Genelsekreteri Ferdani Gökdere tarafından karşılanan misafirlere Örgü Peynir, kadayıf ve dibek kahvesi ikram edilirken ayrıca Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi,Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan Diyarbakır tanıtım materyalleri ziyaretçilere dağıtılıyor.  • yörex
  • yörex
  • YÖREX (1).jpg