DİYARBAKIR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Travel Türkiye İzmir Turizm Fuar ve Kongresi, 11’inci kez kapılarını açtı.

Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB ve İZFAŞ ortaklığıyla 11. kez kapılarını açtı. Şehirlerin kültürel ve tarihi değerleri ile turizm potansiyelinin tanıtıldığı fuara, Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası, Sur Belediyesi, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Aile Destek Merkezi, TÜRSAB Bölge Yürütme Kurulu, Hacı Levent Kadayıfçısı, Uğurcan Peynircioğlu ve Tanrıkulu Bakırcılık katıldı.


“Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı” çalışması ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Diyarbakır Surlarının işlendiği stant tasarımı ilgi odağı oldu. Stantta davetlilere Hacı Levent Kadayıfları, Uğurcan Peynircioğlu örgü peyniri, Diyarbakır çöreği, pestil, badem ezmesi ikram edilirken, bilimsel kitaplar, broşürler, kitapçıklar, gezi rehberleri ve diğer tanıtım materyallerinin dağıtımı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Aile Destek Merkezi tarafından dezavantajlı bayanların yapmış olduğu el emeği göz nuru el sanatları sergilen

“Diyarbakır turizmde olmazsa olmaz”


Standa gelen ziyaretçileri Vali Yardımcısı Hasan Gökpınar ile Turizm Platformu üyeleri karşıladı. Gökpınar, bu tür fuarlarda yer almanın kent turizmi için çok önemli olduğunu belirterek, “Binlerce yıl geçmişi olan bir kent ve 33 medeniyete ev sahipliği yapmış, Sahabeler ve Peygamberler şehri olan ilimizin en iyi şekilde tanıtılmasını yapma gayreti içindeyiz. Açık hava müzesi Diyarbakır turizmde Türkiye’nin olmazsa olmaz şehirlerinden biri. İlimizde devam eden kurtarma ve arkeolojik kazılarında özellikle Roma İmparatorluğu’nun Doğu Sınır Karakolu olan Zerzevan Kalesi kazı çalışmalarında ortaya çıkan yeraltı şehri ve Mitras Tapınağı ilimizin ve bölgemizin turizm açısından ülkemizde ne kadar önemli bir şehir olduğunun kanıtıdır” dedi.“Destinasyonlara dahil edilmeli”


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanı Ali Fuat Eker, Büyükşehir Belediyesi olarak dünya kültür mirası listesinde yer alan Diyarbakır’ın turizm potansiyelini açığa çıkarmak ve tanıtmak için her türlü çalışmayı aralıksız olarak sürdürdüklerini belirtti. Eker, ulusal ve uluslararası fuarlara katılım sağlayıp, turizm profesyonelleri ile buluşarak Diyarbakır’ın turizm destinasyonlarına dahil edilmesi için çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.“Tanıtıma devam edeceğiz”


Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Komisyonu Başkanı Alaaddin Tan, Neolitik çağdan kalan Körtiktepe ve 33 medeniyete ev sahipliği yapmış Diyarbakır’ı tanıtmak için İzmir’de bulunduklarını kaydederek, “Kardeş şehir olarak gördüğümüz İzmir’de bulunmak ve bu kapsamda turizm profesyonelleri ile ilişki geliştirmek bizler açısından oldukça önem taşımakta. Turizm Komisyonu olarak gerek ulusal gerekse de uluslararası mercilerde kentimizi tanıtmaya devam edeceğiz” diye konuştu.“Kültürel paylaşımlar yapılmalı”


Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Boylu ise, bu tür fuarların Diyarbakır’ın kültürel ve tarihsel değerlerinin tanıtımı ve markalaşması açısından çok önemli olduğunu söyledi. Boylu, turizm fuarında farklı kültürden insanların bir araya geldiğini ve kültürel paylaşımların gerçekleştiğini söyledi.“Herkes gelip görsün”


Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Diyarbakır Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl ise, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel güzellikleri ile önemli turizm potansiyelini içinde barındırdığını belirterek, “Eşi benzeri olmayan Diyarbakır, edebiyat, medeniyet, inanç, şiir, tarih, kültür, sevgi ve kendine has yöresel lezzetleri ile herkesin gelip görmesi gereken bir kenttir” ifadelerinde bulundu.


  • izmir travel (1).jpeg
  • izmir travel (2).jpeg