DİYARBAKIR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

41. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu Başladı...

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dicle Üniversitesinin İşbirliği ile düzenlenen, 41. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumunun açılışı geniş bir katılımla ilimizde gerçekleşti.
 
Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Nadir Alpaslan'ın katılım sağladığı açılış programına; Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Sayın Veysel Bektaş, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Sayın Murat Gürül, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Vali Yardımcıları Hasan Gökpınar, Ahmet Yıldız, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil ALP,  yerli ve yabancı çok sayıda bilim insanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ve öğrenciler katıldı.
 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, tanıtım filmi ile devam etti.
 
Programda davetlilere hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu sözlerine; 41. Uluslararası Kazı Araştırma Sonuçları Kongresi'ne, Diyarbakır ve Dicle Üniversitesi olarak ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ve böylesi önemli ve uluslararası değerli bir buluşmayı Diyarbakır'da gerçekleştirdikleri için Kültür ve Turizm Bakanımıza, Bakan Yardımcımıza ve Bakanlığın tüm bürokrasisine teşekkür ederek başladı.
 
Diyarbakır’ın, böylesi bir buluşmaya en doğru adres olduğunu ve insanlığın başlangıcından bu yana tarihe tanıklık ederek insana ait bütün birikimleri, bütün görkemiyle yansıtan tarihin taşa toprağa yazıldığı ve bugün insanlarının buna tanıklık ettiği bir şehir olduğunu belirten Vali Güzeloğlu, “10.000 yıllık bilinen ve arkeolojik olarak tespit edilen geçmiş ve gerçeği ile her yeni gün yapılan kazılarla yeni bulgular ve zenginlikler sunan ve herkesin öğreneceği hikmeti veren bir şehirdir Diyarbakır.  Bugün yansıdığı toplumsal ve kültürel topraklardan hem kültürel mirasa, hem somut olmayan, kültürel mirasa kadar adeta her an ve her zaman okunması ve bilinmesi gereken bir destandır Diyarbakır” şeklinde konuştu. 
 
Konuşmasının devamında; “İnanıyorum ki hem Diyarbakır, hem bölge merkezli hem de uluslararası alanda yapılan kazı ve çalışmaların sonuçlarını içeren bu buluşma tarihi geçmişi ve buna bağlı olarak sahip olduğumuz insanlığın ortak mirasını anlamamıza çok ciddi ve değerli katkılar sunacaktır’’ diyen Vali Güzeloğlu, “Geçmişi bilmek sadece arkeoloji bağlamında ve tarih kapsamında ele alınması gereken bir boyut değildir. Geçmiş, insana dair tüm yaşanmışlıkları sunan ve insanın geleceğine dair ışık tutan bir anahtardır. Şüphesiz geçmişi bilmeyenin geleceği doğru inşa etmesi de mümkün değildir. Çünkü değişmeyen tek şey değişimse değişmenin konusu ve objesi de insan ise; yaşanmış geçmişin yaşanacak geleceğe ışık tutacaktır” dedi.

Vali Güzeloğlu konuşmasının sonunda; “İnanıyorum ki her biri çok değerli ve bütün bu beklentileri karşılayacak bildiriler, çok uzun emeklilerin gerçekten alanda yıllarca süren ama bir bulguyla da insanlığın tarihi ve yönünü değiştiren çok büyük emekleri gerektirir. Hayatını buna adayan ve hayatımızı bir anlamda değer ve anlam katan tüm bilim insanlarını rahmetle saygı ile anıyorum. Bu çok özel çabalarına kalıcı bir hale dönüştürerek hepimize ışık tutan bugün burada bulunan Diyarbakır'a gelmeleriyle çok büyük mutluluk duyduğumuz değerli bilim insanlarımızı da içtenlikle teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.
 
Vali Güzeloğlu ardından konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Nadir ALPASLAN  yaptığı konuşmada, kültürel mirasın yaşatılması, insanlığın hizmetine sunulması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine değindi.
 
Türkiye'deki kültürel mirasın dünyaya tanıtılması konusunda yoğun çaba gösterdiklerine işaret eden Alpaslan, "İnsanlığın başlangıcından bugüne kadarki gelişmelerin merkezinde yer alan ve açık hava müzesi olan Anadolu bu kazıların daha etkin ve süratli yapılması konusunda bize sorumluluk yüklemektedir." ifadesini kullandı.
 
Arkeolojik kazıların bilimsel kriterlerden hiçbir şekilde taviz vermeden etkin, verimli ve en hızlı şekilde yapılmasını istediklerini vurgulayan Alpaslan, şöyle konuştu: "Bu arayıştan yola çıkarak Sayın Bakanımızın da bize yol göstermesiyle kazıları yılın tüm zamanına yaymak ve daha hızlı yapabilmek için tüm imkanlarını seferber ettik. Türk Tarih Kurumunu da işin içerisine kattık. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Türk Tarih Kurumu ortak bir çalışma yürütüyor. Türkiye'nin en önemli 20 arkeolojik kazısının yıl boyu devam etmesi ve önümüzdeki yıldan itibaren tüm kazıların bu kapsama alınmasının arayışı içerisindeyiz" dedi.
 
 41. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu 17-21 Haziran 2019 tarihleri arasında devam edecektir.
  • sempozyum (1).jpeg
  • sempozyum (2).jpeg
  • sempozyum (3).jpeg
  • sempozyum (4).jpeg
  • sempozyum (5).jpeg
  • sempozyum (6).jpeg
  • sempozyum (7).jpeg
  • zerzevan protokol (17).jpeg