DİYARBAKIR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Valiliğimizce Muharrem Ayı dolayısıyla iftar Proğramı düzenlendi

Diyarbakır Valiliğimizce Muharrem Ayı dolayısıyla iftar programı düzenlendi.

Merkez Bağlar ilçesindeki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cem Evi Diyarbakır Şubesi'nde düzenlenen programa Diyarbakır Valisi Münir KARALOĞLU,  Vali Yrd. Ömer COŞKUN, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa ERDEM, İl Emniyet Müdürü Hüseyin AŞKIN, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet KARAKOÇ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil ALP İl Müftüsü Yavuz Selim KARABAYIR ve vatandaşlar katıldı.

Vali KARALOĞLU, burada yaptığı açıklamada, ehlibeyte olan sevgilerinin ve Hazreti Hasan ile Hazreti Hüseyin'e olan muhabbetlerinin artarak kıyamete kadar devam edeceğini, bunun inançlarının gereği olduğunu söyledi.

"Kerbela'da yaşanan büyük acı hiç dinmeyecek, içimizdeki acı büyüyerek devam edecek." ifadesini kullanan KARALOĞLU, şöyle konuştu:

"Kerbela'da yaşanan o büyük acı Şehitlerin Şah-ı Hazreti Hüseyin'in vermiş olduğu büyük mücadelenin bugün de baktığımızda biz yaşayan Müslümanlar olarak elbette ki alacağımız dersler var. Hazreti Hüseyin'in Kerbela'daki duruşu her birimiz için örneklik teşkil etmeli. Zulme ve adaletsizliğe karşı, verilen sözlerin tutulmamasına rağmen verdiği sözü sonuna kadar tutmaya karşı Hazreti Hüseyin'in göstermiş olduğu tavır kıyamete kadar hepimiz için insanlık, Müslümanlar için elbette ki örnek olmalı."

Kerbela'da yaşanan acı ve matemin hiç bitmemesi ve devam etmesi gerektiğini ama muhasebesinin de yapılıp dersler de çıkarmaları gerektiğini vurgulayan KARALOĞLU, şöyle devam etti:

"Kerbela'da Hazreti Hüseyin'i ve 72 evladını, Ehli Beyti şehit eden o zihniyet hala yaşıyor maalesef. Başka yerde başka şekilde tezahür ediyor. Belki din gölgesi altında, inanç kisvesi altında yine cinayet işlemeye devam ediyor. Onun için Kerbela'yı bir tarafıyla bir matem, içimizde dinmeyen bir sızı ama bir taraftan da mutlaka muhasebesini yaptığımız, ders çıkardığımız önemli bir olay olarak anmamız lazım."

İl Müftüsü Yavuz Selim KARABAYIR ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cem Evi Diyarbakır Şubesi Başkanı Aydın Atlı da programda birer konuşma yaptı.

  • Yemek (1).jpg
  • Yemek (2).jpg
  • Yemek (3).jpg
  • Yemek (4).jpg
  • Yemek (5).jpg
  • Yemek (6).jpg
  • Yemek (7).jpg