DİYARBAKIR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

DİYARBAKIR 7. Travel Türkiye İzmir Turizm Fuar Ve Konferansı’na 4. Kez Katıldı

Diyarbakır, 05 Aralık 2013 tarihinde açılışı yapılan ve 08 Aralık 2013 tarihine kadar sürecek olan ve bu yıl 7.’sı düzenlenen Travel Türkiye İzmir 2013 Fuar ve Konferansı’na 4.kez katıldı. Türkiye´nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan ve İzmir Uluslararası Fuar Alanında gerçekleşen fuarda Diyarbakır standını, fuar açılışından sonra İzmir Valisi Mustafa TOPRAK ziyaret etti. Diyarbakır’ın çok zengin bir kültüre, tarihe ve doğal güzelliklere sahip olduğunu vurgulayan Toprak,  bu tür organizasyonlara katılımın İllerin tanıtımı açısından  oldukça önemli olduğunu vurguladı. Diyarbakır’ın turizm alanındaki potansiyelini geliştirerek,  ulusal ve uluslararası alanda tanıtımının sağlanmasının, Diyarbakır’ır gibi kadim bir kentin dünya tarafından bilinmesine büyük vesile olacağını vurguladı.

                Fuarın ilk gününde Diyarbakır standına katılımcılar ve ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdiler. Standı gezen  ziyaretçiler, turizm işletmeleri, kültür ve inanç turizmi alanında faaliyet gösteren önemli tur operatörleri Diyarbakır´a yakın ilgi gösterdiler. Fuar süresince Diyarbakır’ın tanıtımının en iyi şekilde yapılması adına Diyarbakır Valiliği, stantta fuar katılımcılarına Türkçe ve İngilizce gezi rehberi, gezi haritası, broşür ve kitapçıklar ile tanıtıcı kitap, tanıtım filmi gibi tanıtım materyallerinin dağıtımını sağlayacak. Stantta davetlilere ve fuar katılımcılarına Diyarbakır’ın yöresel tatlardan pestil, sucuk, ceviz, badem ezmesi, Diyarbakır çöreği ve Diyarbakır kadayıfı ikram ederek tarihi  ve kültürel zenginliğini tüm ziyaretçilere tanıtacaktır.


Diyarbakır’ın fuarda iyi bir şekilde temsil edilmesi adına Diyarbakır Valiliği koordinesinde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Birliği Başkanlığı, Diyarbakır Ticaret Borsası, Turizm İşletmeleri ve otellerin katılımıyla fuar etkinlikleri gerçekleştirilecek. Bu fuarların kent turizmine büyük katkılar sağlayacağının kaçınılmaz bir gerçek olduğu, turizm potansiyeli artan kentimizin en iyi şekilde tanıtımı gerçekleştirilerek ilimize gelecek olan yerli ve yabancı turist sayısında önemli artışlar sağlayacağı aşikardır.


Geçmiş yıllardan farklı olarak Diyarbakır adına İzmir’in farklı köşelerinde bulunan 30 adet billboarda Diyarbakır’ı tanıtıcı görseller yerleştirildi, ayrıca İzmir’in yerel televizyon kanallarında Diyarbakır Tanıtım Videoları yayınlatılarak daha geniş kitlelere ulaşıldı.


Diyarbakır Standında yer alan Kadayıfçı Sıtkı Usta çalışanları tarafından Kadayıf imalatı yapılıp misafirlere ikram edildi, ayrıca Tanrıkulu bakırcılık tarafından bakır dövme işlemleri yapılarak misafirlere hediye edildi.
Fuar süresince gelen ziyaretçileri ve turizm şirketlerini Diyarbakır standında Vali Yardımcısı Sayın Ahmet Dalkıran, Eğil Kaymakamımız Sayın Taner BİRCAN, Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Tevfik Arıtürk ile Diyarbakır Cazibe Merkezi Koordinatörlüğü çalışanları  karşılayıp tanıtım çalışmasını koordine edeceklerdir.