DİYARBAKIR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

JTB Tokyo Heyeti Diyarbakır’da

 Diyarbakır Valiliği ve Tokyo Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından organize edilen Japonya’nın en büyük tur operatörlerinden JTB (Japan Travel Bureau) Group’a bağlı Tokyo ekibinin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde gerçekleştireceği Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep ve Adıyaman İllerinden oluşan gezi güzergâhına 20 Nisan Pazar günü Diyarbakır’dabaşlandı.

Tokyo Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin de içinde olduğu 11 kişilik Tokyo ekibi, Diyarbakır Valiliği, Kültür Turizm İl Müdürlüğü, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır Türsab Bölge Yürütme Kurulu yetkilileri ve seyahat acentelerinin de olduğu heyet tarafından Diyarbakır’da ağırlandı.


Diyarbakır Valiliği tarafından 15-22 Nisan Turizm Haftası münasebetiyle Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel zenginliklerinin hem ulusal hem de uluslararası boyutta tanıtımı için düzenlen etkinlikler büyük tur operatörlerine bölgenin tanıtılmasıyla devam ediyor. 20 Nisan’da Diyarbakır’da gezisine başlayan JTB (Japan Travel Bureau) Group Japonya’nın en büyük tur operatörlerinden biri. Diyarbakır Valiliği bu vesileyle Japon turistlerin ilgisini çekmeyi hedefliyor.

KENTİN TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRAS AÇISINDAN ZENGİN OLDUĞU ANLATILDI

Tokyo ekibine Diyarbakır’da yer alan tarihi, kültürel ve turistik mekanlar gezdirilip, Japon turistler için özelde Diyarbakır, genelde Güneydoğu Anadolu Bölgesinin uygun bir turizm destinasyonu olması için öneriler sunuldu. Japonya ve Uzakdoğu’dan gelen turistler için hedef olabilecek destinasyonların başında gelmesi gerektiği ve kentin tarihi ve kültürel miras açısından zengin olduğu belirtildi. Genel olarak turizm acentelerinin Japon ve Uzakdoğulu turistlerin bölgemizi ziyaret etmesini sağlamaları talebinde bulunuldu.

SURLARA, ULU CAMİ’YE VE HASAN PAŞA HAN’INA HAYRAN KALDILAR

Gezdikleri tarihi mekanlara hayranlıklarını gizleyemeyen Japon heyete, Hasan Paşa Hanında Sabah kahvaltısı sonrasında Ulu Cami’den başlayarak kentin tarihi ve turistik alanları gezdirilip şehrin tanıtımı yapıldı. Ayrıca şehirdeki 4 ve 5 yıldızlı oteller, restaurantlar, yeme-içme mekânları gezdirildi. Ziyarete gelen ekibe Diyarbakır ile ilgili Japonca tanıtıcı dokümanlar dağıtıldı ve bölgemizin lezzetlerinden ikramlar tattırıldı. Gezi, Erdebil Köşkünde verilen akşam yemeği ile tamamlandı. 

  • JTB