DİYARBAKIR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Diyarbakir Valiliği JATA TOURISM EXPO JAPONYA Fuari’nda

25-28 Eylül 2014 tarihleri arasında Tokyo’da düzenlenen Asya Pasifik Bölgesinin en önemli turizm fuarı olan JATA Dünya Seyahat Fuarı’na Diyarbakır Valiliği, UNESCO Dünya Kültür Mirası Adayı Diyarbakır Surları temasıyla katılacak. Organizatörlüğünü Japonya Seyahat Acenteleri Birliği’nin (Japan Association of Travel Agents’in) yaptığı fuar, 156 ülkeden 708 şirket, organizasyon, kurum ve kuruluşların katılımıyla Tokyo BigSıght fuar alanında yapılacak.

Dört gün sürecek fuarda Diyarbakır, şehre kültür turizminin teşvik edilmesi çerçevesinde Surlara öncelik vererek tanıtım çalışması yapacak.Fuar öncesi 24 Eylül 2014 tarihinde Tokyo Büyükelçiliği Yunus Emre Kültür Merkezinde Diyarbakır’ın tanıtımı adına UNESCO Dünya Kültür Mirası Adayı Diyarbakır Surları ve Arkeolojik Alanları konu alan bir sunum yapılacak. Diyarbakır kültürel değerlerinin fotoğraflarla anlatıldığı ve konuklara Diyarbakır’a özgü lezzetlerin ikram edileceği bir organizasyon gerçekleştirilecek.

Fuar süresi boyunca Diyarbakır Valiliğince, Stantta fuar katılımcılarına Japonca Gezi Rehberi, Japonca Tanıtım Filmi, İngilizce kitapçık, Broşür, İngilizce Kültür ve Turizm Dergisi, Gezi Haritası gibi tanıtım materyallerinin yanı sıra Japonca UNESCO Dünya Kültür Mirası Adayı Diyarbakır Surları temalı tişört, bileklik, çanta, bardak, kitap ayracı ve bakır kap içinde lokum dağıtılacak.

Diyarbakır FuardaUNESCO Dünya Kültür Mirası Adayı Diyarbakır Surları İle Ön Planda Olacak

Diyarbakır’ın sahip olduğu turizm potansiyelini ön plana çıkararak uluslararası platformlarda tanıtımının sağlanması için son dönemde Diyarbakır Valiliği tarafından Cazibe Merkezlerinin Desteklenmesi Programı ile yürütülen Diyarbakır Kültürel Mirasının Tanıtımı Projesi kapsamında önemli tanıtım ve fuar etkinliklerine yer verildi. Bu projeyle Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkelerin de başında gelen Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek JATA Fuarıyla Turizm Sektörü başta olmak üzere Uzak Doğu’ya Diyarbakır’ın kültür ve İnanç turizmindeki potansiyelinin tanıtımı gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz nisan ayı içerisinde Diyarbakır Valiliği ve Tokyo Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından organize edilen Japonya’nın en büyük tur operatörlerinden JTB (Japan Travel Bureau) Group’a bağlı Tokyo ekibinin katılımıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesinde gerçekleşen Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep ve Adıyaman illerini kapsayan gezi turunun olumlu dönüşleri neticesinde Nisan-Ekim 2015 yılı tarihlerinde bir çok Uzak Doğulu Turisti şehrimizde ağırlanacak. Turların başlaması üzerine Diyarbakır ve bölge Japon turistlere Tarihi ve Kültürel değerleri yakından görme fırsatı sunacak. Bu alanda yapılacak benzer çalışmalar diğer alternatif turlar içinde örnek teşkil edecektir. İlimize gelen yabancı turist sayısında 2015 yılından itibaren özellikle Uzak Doğu ülkelerinden gelecek turistlerle birlikte yabancı turist ziyaretçi sayılarında yüksek oranlı büyümeler gerçekleşmesi bekleniyor.

 
  • JATA FUARI