DİYARBAKIR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

“Diyarbakır Kalesi Ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı” UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Alındı

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO) 39’uncu Dünya Miras Komitesi Toplantısı UNESCO’nun dönem sözcüsü olan Almanya’nın Bonn kentinde yapıldı. Yapılan toplantıda “Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı” adıyla hazırlanan dosya da görüşülerek üyelerin oybirliği ile verdiği karar sonucunda dosya,listeye girmeye hak kazandı.
Kuşbakışı kalkan balığını andıran biçimiyle kenti baştanbaşa kuşatan Diyarbakır Surları ve hemen yanıbaşındaki Hevsel Bahçeleri ile muazzam bir görünüme ve dokuya sahip olan alanın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmesi için uzun bir dönemdir yürütülen çalışmalar çerçevesinde oluşturulan Adaylık dosyası, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO komitesine sunulmuştu. Üzerindeki yazıtları, burçları ve bezemeleriyle görkemli bir açık hava müzesi konumunda olan Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, ülkemizin Dünya Kültür Mirası listesindeki 14. Yeri olarak tescillenmiş oldu.

UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRAS LİSTESİNE GİRME YOLUNDA TİTİZ BİR ÇALIŞMA YAPILDI.
Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Diyarbakır Valisi Sayın Hüseyin Aksoy, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın koordinasyonunda Diyarbakır Valiliğimiz,Büyükşehir Belediyesi Alan Yönetimi Başkanlığı ile Danışmanlar ve bilim insanlarının, kentteki ilgili kurum ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle çok hummalı ve titiz bir çalışma yürütüldü.Uzun bir zamandan bu yana yapılan çalışmalara değinen Vali AKSOY; “2000 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesine alınan Diyarbakır Surları’nın,2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Alan Yönetimi Başkanlığı ile birlikte daimi listeye alınması için resmi Çalışmalara başlanmıştı. Uzun ve titiz bir çalışmayla hazırlanan dosyaya birçok kesimden önemli katkılar sağlanmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İçkale Yerleşkesinde yapılan Müze Alanı çalışmaları, Valiliğimiz tarafından Surların restorasyonu ve projelendirilmesi adına Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında uygulanan projelerle dosyaya önemli katkılar sunulmuştur. UNESCO sürecinin en titiz şekilde ilerlemesi adına yapılan bu çalışmalara Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilgili akademisyenlerden oluşan bir bilim heyeti oluşturulmuş ve çalışmalar onların gözetiminde devam etmiştir ve bundan sonra da devam edecektir. Bilim heyetimizin yaptığı en son toplantıda da Surlara Yönelik bir Koruma Amaçlı Master Plan Hazırlanması konusunda karara varıldı ve şu an bu çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile birlikte sürdürüyoruz.

Ayrıca surların ve hevsel bahçelerinin tanıtımı adına Valiliğimiz tarafından yapılan Sempozyumlar, Tanıtım Filmleri, Fuar çalışmaları gibi etkinliklerle sürecin ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtılması sağlanmıştır. 2012 yılında Diyarbakır Surları adı altında ilimizde bir sempozyumun organize edilmesi sağlanmış ayrıca Diyarbakır Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile ilgili kurumların desteği sağlanarak UNESCO sürecinde önemli bir konuma sahip olan uzmanların yer aldığı ICOFORT/ICOMOS Diyarbakır Buluşması sağlanarak 15 farklı ülkeden 40’a yakın uzmanın ve yetkilinin Diyarbakır’a gelmesi sağlanmış, burada yapılan sempozyumda adaylık süreci, dosya hazırlığı ve yapılan çalışmalar tanıtılmış, dosyaya ve adaylık sürecine önemli bir katkı sunulmuştur. Bu süreçte Valiliğimiz tarafından katılım sağlanan yurtdışı fuarların olduğu Almanya, İngiltere, Çin ve Japonya gibi ülkelerde farklı dillerde hazırlanan yayınlar ve tanıtıcı materyallerle adaylığın tanıtımı yapılmıştır. Yurt içinde Valiliğimiz koordinasyonunda ilgili kurum ve Sivil Toplum Kuruluşlarının işbirliği içerisinde katılım sağlanan fuarlarda stant tasarımda UNESCO adaylığımız ön plana çıkarılarak Diyarbakır Surlarıyla ilgili tanıtım çalışmaları yapılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Diyarbakır Valiliği olarak bu süreçte yapılan projelendirme, restorasyon ve tanıtım çalışmalarına 20 milyon Milyon TL’ye yakın harcama yapılmıştır” dedi.UNESCO sürecindeki kurumlar arası işbirliğini önümüzdeki dönemde de Diyarbakır’ın kültürel mirasının korunması ve turizmi konusunda yapılacak Çalışmalarla ilgili de sürdüreceğiz. Diyarbakır’ın listede yer almasıyla Dünya turizmine  özellikle de kültür turizmine entegrasyonun daha hızlı sağlanacağını ve turizmden daha fazla gelir elde eden bir şehir olacağımızı bekliyoruz. Tüm bunların yanında Diyarbakır Surlarının listede yer alarak korunmasının ileri dönemlerde planlı bir şekilde sağlanması için hem yerel hem de ulusal ve uluslararası çalışmaların olacağının bilinmesi bile bizim için büyük bir önem arz etmektedir” dedi.

“EMEĞİ GEÇEN VE BU SÜRECİ SAHİPLENEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Süreç hakkında bilgi veren Vali AKSOY “İlimiz için önemli bir aşama olan Diyarbakır Surları ve HevselBahçelerinin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması adına destek sunan tüm Kurumlara, Sivil Toplum Kuruluşlarına, Uzmanlara, Akademisyenlere, Dosya hazırlığında çalışanlara ve bu süreci yakından takip ederek destek sunan Diyarbakırlılara teşekkürlerimi sunarım. Hayırlı sonuçlara vesile olacağına inandığım bu sürecin Diyarbakır’ın Uluslararası platformlarda tanıtılmasına, Surlar ile Hevselbahçelerinin korunmasına ve ilimize turizm yatırımlarının sağlanmasına çok önemli katkılar sunacağına inanıyorum. Bu süreçten sonra tıpkı adaylık sürecinde yaptığımız işbirliği ve titiz çalışmanın daha fazlasını yaparak bu kazanımlarımızı en iyi şekilde değerlendirmeyi, ilimizin turizminde ve kültürel mirasın korunmasında daha iyi noktalara gelmesini sağlamak durumundayız.
Adaylık süreci boyunca konuyu yakından takip eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehdi Eker, Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanımız Sn Ömer Çelik olmak üzere, bu süreçte emeği geçen herkese bir kez daha teşekkürlerimi sunarım” dedi.

  • su