DİYARBAKIR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 102. YIL DÖNÜMÜ VE 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

İLİMİZDE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 102. YIL DÖNÜMÜ VE 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ SEBEBİYLE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ

 

İlimizde Çanakkale Zaferinin 102. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü sebebiyle çelenk sunma töreni ve anma programı yapıldı.

 

Hava ve Kara şehitliğindeki şehit kabirlerine karanfil bırakılması ve duaların okunmasının ardından Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Sanat Merkezine geçildi.

 

Burada düzenlenen törene Vali Aksoy’un yanı sıra Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Musa Çitil, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar,  8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar,     İl Kültür ve Turizm Müdürü Vekili Cemil ALP, askeri erkân, şehit ve gazi yakınları ile öğrenciler katıldı.

 

Konuşmanın ardından düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren eserler eser sahibi öğrenciler tarafından okundu.

 

Daha sonra dereceye giren öğrencilere ödülleri Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal ve 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri tarafından verildi.

 

Ödül töreninin ardından 7. Kolordu Komutanlığından Yüzbaşı Ali Arıbaş ve Piyade Üsteğmen Çağlar Hemedan tarafından ‘Çanakkale Zaferi’ konulu bir sunum gerçekleştirildi.

 

Sunumun ardından Yenişehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenciler tarafından hazırlanan Çanakkale konulu tiyatro oyunu sahnelendi.

 

Programın sonunda Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan Türk Halk Müziği korosu mini bir konser verdi.

Konserin ardından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından açılan Çanakkale Zaferi ve 18 Mart Şehitleri konulu fotoğraf sergisi vatandaşlar tarafından gezildikten sonra program sona erdi.

  • 18 mart sergisi (1).jpg
  • 18 mart sergisi (2).jpg
  • 18 mart sergisi (3).jpg